All Products
Keywords [ stainless steel compression spring ] match 12 Products.
SUS316 Stainless Steel Compression Spring High Corrosion Resistance Custom
| Material: | SUS316 (A4) Stainless Steel |
|---|---|
| Corrosion Resistance: | Chloride-resistant, Acid/alkali Resistant, Seawater Resistant |
| Wire Diameter: | 0.2mm – 2.5mm |
High Volume Industrial Compression Springs Stainless Steel Custom Springs
| Product Type: | Compression Spring |
|---|---|
| Main Material: | Stainless Steel / Music Wire / Chrome Vanadium / Beryllium Copper / Custom Alloy |
| Wire Diameter Range: | 0.1-0.5mm / 0.5-1.0mm / 1.0-2.0mm / 2.0-5.0mm |
Stainless Steel Music Wire Compression Springs For Space Constrained Medical Devices & Instruments
| Spring Category: | Custom Compression Spring |
|---|---|
| Core Material: | Music Wire (High Elastic) / Stainless Steel 304/316 / Chrome Silicon (High Temp) / Zinc Plated Carbon Steel |
| Standard Wire Diameter: | 0.2mm, 0.5mm, 0.8mm, 1.0mm, 1.5mm, 2.0mm, 3.0mm |
Stainless Steel 304 Compression Spring Corrosion Resistant Custom Dimensions
| Material: | SUS304 (A2) Stainless Steel |
|---|---|
| Corrosion Resistance: | NSS ≥72hr (natural) |
| Wire Diameter: | 0.15mm – 2.5mm |
Carbon Steel Custom Compression Spring Medical Device Custom Springs
| Product Type: | Compression Spring |
|---|---|
| Material Selection: | Stainless Steel Series / High Carbon Steel Series / Copper Alloy / Nickel Alloy |
| Wire Diameter Range: | <0.5mm (Ultra-Fine) / 0.5-2.0mm (Regular) / 2.0-5.0mm (Medium) |
Copper Alloy High Compression Springs Customizable For Automotive Components
| Product Type: | Compression Spring |
|---|---|
| Material System: | Carbon Steel / Austenitic Stainless Steel / Martensitic Stainless Steel / Copper-Based Alloy |
| Machining Precision: | Commercial Grade / Precision Grade / Ultra-Precision Grade |
Customized Industrial Compression Springs Anti Corrosion Long Lasting
| Product Type: | Compression Spring (Customized) |
|---|---|
| Material Options: | Standard Carbon Steel (Zinc Plated) / 300 Series Stainless Steel / Spring Specialty Alloy Steel / Corrosion Resistant Alloy |
| Wire Diameter Range: | 0.1-0.3mm / 0.3-1.0mm / 1.0-2.5mm / 2.5-5.0mm / 5.0+mm |
Music Wire Precision Compression Spring Relaxation Resistance Custom Springs
| Product Type: | Compression Spring |
|---|---|
| Main Material: | Stainless Steel / Music Wire / Chrome Vanadium / Custom Alloy |
| Wire Diameter Range: | 0.1-0.5mm / 0.5-1.0mm / 1.0-2.0mm |
Chrome Silicon Compression Spring High Temp 200°C for Hot Environment
| Material: | Chrome Silicon Steel (SAE 9254 / DIN 1.8159) |
|---|---|
| Operating Temp: | 200°C Continuous, 260°C Intermittent |
| Relaxation Resistance: | Excellent; Force Loss <5% @1000h At 200°C |
Linear Motion Systems Tension Spring Precision Extension Springs With Various End Hook Designs
| Product Type: | Compression Spring / Extension Spring / Torsion Spring / Battery Spring / Special Spring |
|---|---|
| Wire Diameter Range: | 0.1-0.5mm / 0.5-1.0mm / 1.0-2.0mm / 2.0-5.0mm / 5.0-12.0mm |
| Application Industry: | Automotive Electronics / Medical Devices / Consumer Electronics / Industrial Equipmen |


