All Products
Keywords [ precision machined parts ] match 108 Products.
High Precision CNC Turned Parts With ±0.005mm Tolerance Industrial Automation CNC Prototype Parts
| Product Type: | CNC Turned Parts |
|---|---|
| Main Material: | Aluminum Alloy / Stainless Steel / Carbon Steel / Titanium Alloy / Brass / Copper Alloy |
| Surface Roughness: | Ra 3.2μm / Ra 1.6μm / Ra 0.8μm / Ra 0.4μm (Mirror) |
Multi Axis CNC Machining Prototyping High Stability For Automotive Industry
| Core Advantage: | Multi-Part Assembly Prototype / Dynamic Mechanism Verification |
|---|---|
| Main Material: | Aluminum Alloy / Stainless Steel / POM (Acetal) / PEEK |
| Process: | Multi-Axis CNC Milling / Precision CNC Turning / Turn-Mill Compound Machining |
High Precision Cold Heading Fasteners M1 - M24 For Complex Geometries
| Product Category: | Custom Fasteners |
|---|---|
| Applicable Process: | Cold Heading, Secondary Machining |
| Material Options: | Alloy Steel, Stainless Steel 304/316, Brass |
Linear Motion Systems Tension Spring Precision Extension Springs With Various End Hook Designs
| Product Type: | Compression Spring / Extension Spring / Torsion Spring / Battery Spring / Special Spring |
|---|---|
| Wire Diameter Range: | 0.1-0.5mm / 0.5-1.0mm / 1.0-2.0mm / 2.0-5.0mm / 5.0-12.0mm |
| Application Industry: | Automotive Electronics / Medical Devices / Consumer Electronics / Industrial Equipmen |
Customized CNC Turned Parts Non Standard Stainless Steel Cnc Precision Components
| Product Type: | CNC Turned Parts |
|---|---|
| Main Material: | Aluminum Alloy / Stainless Steel / Titanium Alloy / Brass / Carbon Steel / PEEK |
| Surface Roughness: | Ra 3.2μm / Ra 1.6μm / Ra 0.8μm / Ra 0.4μm (Mirror) |
Corrosion Resistant Precision Compression Spring Multiple Alloy Custom Springs
| Product Type: | Compression Spring |
|---|---|
| Base Material: | Domestic High-Quality Wire / Imported Material (JIS/DIN) / Customer Specified Brand |
| Wire Diameter Capability: | Ultra-Precision (≤0.3mm) / Regular Precision (0.3-3.0mm) / Medium (3.0-12.0mm) |
Non Standard Torsion Spring Static Torque High Precision Springs For Automotive Parts
| Product Name: | Non-Standard Torsion Spring |
|---|---|
| Material Grade: | SUS304, SUS316, SWP-B, SWRH-62B, C17200 |
| Wire Diameter Spec: | Metric: 0.1-10.0mm / Imperial: Convertible |
Brass Heat Set Inserts for Smart Home Appliances Custom Thread Lead Free Precision Fasteners
| Application Industry: | Smart Home Appliances / Consumer Electronics / High-End Consumer Goods |
|---|---|
| Core Process: | Precision Turning / 100% Optical Full Inspection |
| Material Options: | Lead-Free Eco Brass / C3604 Free-Cutting Brass |
Music Wire Precision Compression Spring Relaxation Resistance Custom Springs
| Product Type: | Compression Spring |
|---|---|
| Main Material: | Stainless Steel / Music Wire / Chrome Vanadium / Custom Alloy |
| Wire Diameter Range: | 0.1-0.5mm / 0.5-1.0mm / 1.0-2.0mm |
Blind Threaded Brass Inserts Closed End Design Lead Free Custom Precision Fasteners
| Hole Type: | Blind Closed End Design / Prevents Plastic Flash Into Threads |
|---|---|
| Core Advantage: | No Post-Tapping Cleanup / Protects Thread Cleanliness |
| Machining Process: | Swiss-Type Precision Turning / Blind Hole One-Off Machining |


