All Products
Keywords [ customizable rapid prototype machining ] match 19 Products.
Brass Hot Melt Inserts for Automotive Electronics and Smart Appliances
| Product Core: | 100% Optically Inspected Insert Nut |
|---|---|
| Core Process: | Precision Hot Melt Insertion |
| Main Material: | Environmental Free-Cutting Brass |
High Precision Cold Heading Fasteners M1 - M24 For Complex Geometries
| Product Category: | Custom Fasteners |
|---|---|
| Applicable Process: | Cold Heading, Secondary Machining |
| Material Options: | Alloy Steel, Stainless Steel 304/316, Brass |
High Conductivity Battery Contact Spring With Plated Bronze For Stable Current Transmission
| Product Type: | Battery Spring/Contact |
|---|---|
| Main Material: | Stainless Steel / Piano Wire / Nickel-plated Steel / Phosphor Bronze / Beryllium Copper / Custom Alloys |
| Wire/Strip Thickness: | 0.1-0.3mm / 0.3-0.5mm / 0.5-0.8mm / 0.8-1.2mm |
Non Standard Tension Spring With Custom Hook Loop Ends High Precision Springs
| Spring Variety: | Custom Extension Spring |
|---|---|
| Material Choice: | Music Wire (High Strength) / SUS304 (General) / SUS316 (Corrosion Resistant) / Zinc Plated Steel (Economical) |
| Common Wire Diameters: | 0.3mm, 0.5mm, 0.8mm, 1.0mm, 1.2mm, 1.6mm, 2.0mm |
Stainless Steel Music Wire Compression Springs For Space Constrained Medical Devices & Instruments
| Spring Category: | Custom Compression Spring |
|---|---|
| Core Material: | Music Wire (High Elastic) / Stainless Steel 304/316 / Chrome Silicon (High Temp) / Zinc Plated Carbon Steel |
| Standard Wire Diameter: | 0.2mm, 0.5mm, 0.8mm, 1.0mm, 1.5mm, 2.0mm, 3.0mm |
Micro Miniature Compression Spring 2mm OD for PCB Switches Custom Rate
| Min Wire Diameter: | 0.08mm |
|---|---|
| Min Outer Diameter: | 1.2mm |
| Min Free Length: | 1.5mm |
Non Standard Torsion Spring Static Torque High Precision Springs For Automotive Parts
| Product Name: | Non-Standard Torsion Spring |
|---|---|
| Material Grade: | SUS304, SUS316, SWP-B, SWRH-62B, C17200 |
| Wire Diameter Spec: | Metric: 0.1-10.0mm / Imperial: Convertible |
Industrial Precision Stamping Parts High Volume Custom Metal Stamping Die
| Product Type: | Precision Stamping Parts |
|---|---|
| Main Material: | Spring Steel / Stainless Steel / Carbon Steel |
| Material Thickness: | 0.2-1.0mm / 1.0-2.0mm |
Complex Miniature Precision Stamping - Difficult Parts Specialists
| Product Type: | Micro Brackets / Irregular Connectors / Sensor Core Parts / Micro Motor Components / Robot Joint Parts |
|---|---|
| Main Material: | Stainless Steel 304 / Stainless Steel 316L / Titanium Alloy / Molybdenum Sheet / Invar Alloy |
| Material Thickness: | 0.08-0.15mm / 0.15-0.3mm / 0.3-0.5mm / 0.5-0.8mm |


