All Products
Keywords [ custom compression spring ] match 23 Products.
Carbon Steel Custom Compression Spring Medical Device Custom Springs
| Product Type: | Compression Spring |
|---|---|
| Material Selection: | Stainless Steel Series / High Carbon Steel Series / Copper Alloy / Nickel Alloy |
| Wire Diameter Range: | <0.5mm (Ultra-Fine) / 0.5-2.0mm (Regular) / 2.0-5.0mm (Medium) |
Conical Compression Spring Progressive Force Variable Diameter Custom
| Shape: | Conical (small Top, Large Bottom) |
|---|---|
| Force Characteristic: | Progressive (soft Initial, Firm Later) |
| Top OD: | 3mm – 12mm |
Precision Small Wire Compression Spring 0.15mm Dia for Sensors Custom
| Wire Diameter: | 0.1mm – 0.25mm |
|---|---|
| Outer Diameter: | 1.5mm – 4.0mm |
| Free Length: | 2mm – 20mm |
Custom Non Standard Compression Spring Small Batch Fast Sample Precision Parts
| Customization Scope: | Wire Dia, OD, Free Length, Spring Rate, End Type Fully Custom |
|---|---|
| Sampling Speed: | 48hr Rapid Sample / 3-5 Days Standard |
| Wire Diameter: | 0.1mm - 4.0mm, Custom Per Drawing |
Music Wire Precision Compression Spring Relaxation Resistance Custom Springs
| Product Type: | Compression Spring |
|---|---|
| Main Material: | Stainless Steel / Music Wire / Chrome Vanadium / Custom Alloy |
| Wire Diameter Range: | 0.1-0.5mm / 0.5-1.0mm / 1.0-2.0mm |
High Volume Industrial Compression Springs Stainless Steel Custom Springs
| Product Type: | Compression Spring |
|---|---|
| Main Material: | Stainless Steel / Music Wire / Chrome Vanadium / Beryllium Copper / Custom Alloy |
| Wire Diameter Range: | 0.1-0.5mm / 0.5-1.0mm / 1.0-2.0mm / 2.0-5.0mm |
Stainless Steel Music Wire Compression Springs For Space Constrained Medical Devices & Instruments
| Spring Category: | Custom Compression Spring |
|---|---|
| Core Material: | Music Wire (High Elastic) / Stainless Steel 304/316 / Chrome Silicon (High Temp) / Zinc Plated Carbon Steel |
| Standard Wire Diameter: | 0.2mm, 0.5mm, 0.8mm, 1.0mm, 1.5mm, 2.0mm, 3.0mm |
Copper Alloy High Compression Springs Customizable For Automotive Components
| Product Type: | Compression Spring |
|---|---|
| Material System: | Carbon Steel / Austenitic Stainless Steel / Martensitic Stainless Steel / Copper-Based Alloy |
| Machining Precision: | Commercial Grade / Precision Grade / Ultra-Precision Grade |
Customized Industrial Compression Springs Anti Corrosion Long Lasting
| Product Type: | Compression Spring (Customized) |
|---|---|
| Material Options: | Standard Carbon Steel (Zinc Plated) / 300 Series Stainless Steel / Spring Specialty Alloy Steel / Corrosion Resistant Alloy |
| Wire Diameter Range: | 0.1-0.3mm / 0.3-1.0mm / 1.0-2.5mm / 2.5-5.0mm / 5.0+mm |
Customization Small Compression Springs For Automotive Parts Medical Devices
| Product Type: | Compression Spring |
|---|---|
| Material Grade: | SUS304, SUS316, SWP-B, SWRH-62B, C17200 |
| Wire Diameter Spec: | Metric: 0.1-12.0mm / Imperial: Convertible |


